×

Arašidový proteín znižuje riziko tehotenskej cukrovky

Tehotenská cukrovka je v zdravotníctve narastajúcim problémom. Pozoruhodných sedem percent všetkých tehotenstiev v USA trpí na komplikácie tehotenskej cukrovky, čo predstavuje dlhodobé nepríjemnosti pre matku i dieťa. Je tomu tak preto, že tento stav je spojený s nadváhou alebo s cukrovkou typu 2. Proteíny v strave sú významným regulátorom metabolizmu glukózy. Americká študia relizovaná v roku 2013 totiž skúmala vzťah medzi konzumáciou proteínov a nástupom tehotenskej cukrovky.

Štúdia bola založená na dátach zo štúdie „Nurses Health Study II“ (štúdia medzi zdravotnými sestrami). Od roku 1989 táto štúdia monitoruje viac ako 100 000 amerických zdravotných sestier a hodnotí ich stravovacie návyky a zdravotné podmienky, ktoré udávajú v pravidelných interview. Analýza dát u 21 457 tehotenstiev v rokoch 1991-2001 zachytila ženy, ktoré boli pred tehotenstvom zdravé, a odhalila 870 prípadov tehotenskej cukrovky. Pri porovnávaní stravovacích návykov vedci zistili, že existuje omnoho väčšie riziko vzniku tehotenskej cukrovky, keď sa konzumujú živočíšne proteíny – najmä z červeného mäsa – v porovnaní s rastlinnými bielkovinami. Hlavne vysoká konzumácia orechov, vrátane arašidov a arašidového masla znížila riziko tehotenskej cukrovky. Akonáhle bolo päť percent živočíšnych proteínov v strave nahradených rastlinnými proteínmi, riziko tehotenskej cukrovky sa znížilo o 51 percent.

Arašidy a orechy všeobecne sú skvelým zdrojom proteínov, bohatých na mononenasýtené a polynenasýtené mastné kyseliny, vlákninu a horčík, a majú relatívne nízky glykemický index. Tieto faktory, jednotlivo alebo v kombinácií, sú spojené s lepšou citlivosťou inzulínu a nižším rizikom diabetu.

Zdroj:

Bao W et al.: Prepregnancy Dietary Protein Intake, Major Dietary Protein Sources, and the Risk of Gestational Diabetes Mellitus. Prospektivní studie kohort. Diabetes Care. 2013 Jul; 36(7): 2001–2008.